News

Texas high school football bi-district playoff pairings, schedule

H.S. football playoff headlines

ABILENE, Texas - The first round of the high school football playoffs is this weekend with games running from Thursday to Saturday.

Here is a list of pairings, dates, times and locations for Big Country teams.

Class 5A Region I

Abilene Cooper (7-3) vs. Plainview (4-6), Friday 7 p.m., at Wolfforth’s Peoples Bank Stadium

Class 4A Division I

Region I

Abilene Wylie (6-3) vs. Decatur (6-4), Friday 7:30 p.m., at Graham’s Newton Field

Brownwood (6-4) vs. Wichita Falls Hirschi (8-2), Friday 6:30 p.m., at ACU

Snyder (2-8) vs. Argyle (10-0), Friday 7:30 p.m., at Snyder’s Tiger Stadium

Class 4A Division I

Region I

Sweetwater (8-2) vs. Perryton (4-6), Thursday 7 p.m. at Childress’ Fair Park Stadium

Class 3A Division I

Region I

Clyde (6-4) vs. Brock (8-2), Thursday 7 p.m., at Abilene’s Shotwell Stadium

Jim Ned (8-2) vs. Bowie (4-6), Friday 7:30 p.m., at Clyde’s Bulldog Stadium

Comanche (9-1) vs. Boyd (3-7), Friday 7:30 p.m., at Granbury’s Pirate Stadium

Breckenridge (5-5) vs. Merkel (5-5), Friday 7:30 p.m., at Brownwood’s Gordon Wood Stadium

Class 3A Division II

Region I

Eastland (7-3) vs. Reagan County (5-5), Friday 7 p.m., at Colorado City’s Wolf Stadium

Colorado City (9-1) vs. Tulia (2-8), Thursday 7:30 p.m., at Woodrow’s Pirate Stadium

Coleman (3-7) vs. Sonora (10-0), Thursday 7 p.m., at San Angelo Stadium

Coahoma (7-3) vs. Spearman (5-5), Friday 7:30 p.m., at Plainview’s Sherwood Memorial Stadium

Cisco (8-2) vs. Ballinger (3-7), Thursday 7 p.m., at Brownwood’s Gordon Wood Stadium

Class 2A Division I

Region I

Hawley (7-3) vs. Christoval (4-6), Friday 7:30 p.m., at Bangs’ Dragon Memorial Stadium

Anson (5-5) vs. McCamey (9-1), Saturday 7 p.m., at San Angelo Stadium

Stamford (8-2) vs. Anthony (4-6), Friday 7:30 p.m., at Andrews’ Mustang Bowl

Region II

DeLeon (10-0) vs. Italy (5-5), Thursday 7 p.m., at Granbury’s Pirate Stadium

Goldthwaite (4-6) vs. Mart (9-1), Friday 7:30 p.m., at Whitney’s Wildcat Stadium

Class 2A Division II

Region I

Roscoe (6-4) vs. Farwell (6-4), Thursday 7 p.m., at Post’s Redman Memorial Stadium

Hamlin (8-2) vs. Springlake-Earth (2-7), Friday 7 p.m., at Springlake’s Wolverine Stadium

Region II

Haskell (5-5) vs. Lindsay (8-2), Friday 7:30 p.m., at Iowa Park’s Hawk Stadium

Albany (10-0) vs. Irion County (4-6), Thursday 7 p.m., at Sweetwater’s Mustang Bowl

Munday (7-3) vs. Era (4-6), Thursday 7:30 p.m., at Wichita Falls’ City View Veterans Field

Winters (5-5) vs. Wink (6-4), Thursday 7:30 p.m., at Big Spring’s Memorial Stadium

Cross Plains (6-4) vs. Iraan (6-4), Saturday 1 p.m., at San Angelo Stadium

Class 1A Division I

Region I

Knox City v. Lorenzo, Friday 7:30 p.m., at Guthrie

Region III

Zephyr vs. Medina, Friday 7:30 p.m., at Eden

May vs. Forestburg, Friday 7:30 p.m., at Gordon

Gorman vs. Bryson, Friday 7 p.m., at Aledo Junior High

Class 1A Division II

Region II

Blackwell vs. Guthrie, Thursday, 7:30 p.m., at Hermleigh

Jayton vs. Highland, Friday 7:30 p.m., at Hermleigh

Region III

Lueders-Avoca vs. Crowell, Friday 7 p.m., at Rule

Strawn vs. Brookesmith, Thursday 7 p.m., at May

Moran vs. Panther Creek, Friday 7 p.m., at Moran

Aspermont vs. Chillicothe, Thursday 7 p.m., at Motley County

TAPPS:

Abilene Christian vs. Ovilla Christian, Saturday 7 p.m. at Abilene's Shotwell Stadium


Recent Headlines

Local Mugshots

Local News -