College Sports

High School crop comes up strong at War Hawk Classic

ABILENE, Texas - The local kids felt like Friday was a good day to put up instead of shut up at the War Hawk Classic. Take a look at the results from Friday's races.

HIGH SCHOOL RESULTS

Girls 100 Meter Dash HIgh School

=================================================================================

    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#

=================================================================================

Preliminaries

  1 Lewis, Lexie                 Brownwood              11.83      11.91q  NWI  1

  2 Cotton, Tamisha              Abilene                13.58      12.58q  NWI  2

  3 Iragoze, Vanessa             Abilene Wyli           12.71      12.87q  NWI  3

  4 Manuel, Myah                 Abilene Wyli           13.55      12.97q  NWI  1

  5 Diaz, Alxis                  Abilene Coop                      12.99q  NWI  2

  6 Kollie, Finda                Abilene                12.60      13.09q  NWI  2

  7 Kortkamp, Kennedy            Abilene                13.40      13.28q  NWI  2

  8 DelaGarza, Stormie           Plainview              13.41      13.29q  NWI  1

  9 Brown, Taeyah                Abilene Coop                      13.44   NWI  3

  9 Sanchez, Victoria            Brownwood              13.80      13.44   NWI  3

 11 Nails, Jade                  Plainview              13.58      13.48   NWI  3

 12 Luckie, Hailey               Abilene Wyli           13.87      13.55   NWI  2

 13 Krause, Emily                Abilene                12.80      13.63   NWI  3

 14 Smith, Alantria              Abilene Coop                      13.72   NWI  3

 15 Wilstead, Ali                Abilene Wyli           14.03      13.78   NWI  1

 16 Waters, Tekeyah              Plainview              13.93      13.89   NWI  1

 17 West, Tanyshia               Abilene Coop           14.53      13.94   NWI  3

 18 Scott, Adrianna              Abilene Coop                      13.98   NWI  2

 19 Walker, Brylee               Abilene Chri                      14.16   NWI  1

 20 Rocha-Barnett, Madeleine     Abilene Wyli           14.12      14.31   NWI  2

 21 Valdez, Alexis               Abilene                14.59      14.44   NWI  3

 22 Oliver, Kimery               Abilene Chri                      14.57   NWI  1

 

Girls 200 Meter Dash HIgh School

=================================================================================

    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#

=================================================================================

  1 Lewis, Lexie                 Brownwood              24.77      24.25q  NWI  1

  2 Puckett, Leigha              Abilene Wyli           26.15      24.64q  NWI  2

  3 Sands, Bria                  Cool Running                      24.87q  NWI  1

  4 Roberts, Kaizha              Plainview              26.81      25.32q  NWI  3

  5 Ellis, Kylie                 Brownwood              28.40      25.69q  NWI  3

  6 Tindol, Rebecca              Abilene Chri           27.50      26.14q  NWI  4

  7 Scott, Adrianna              Abilene Coop                      26.16q  NWI  3

  8 Wallace, Destiny             Plainview              28.28      26.22q  NWI  2

  9 Kollie, Finda                Abilene                27.80      26.27   NWI  3

 10 Jackson, Teyah               Plainview              27.74      26.34   NWI  4

 11 Hererra, Preslee             Abilene Wyli           28.90      26.44   NWI  4

 12 Kappel, Sydney               Abilene                28.24      26.69   NWI  1

 13 Valdez, Alexis               Abilene                30.31      26.72   NWI  1

 14 Cox, McKenzie                Brownwood                         27.06   NWI  1

 15 Nasser, Danielle             Abilene Wyli           28.14      27.60   NWI  2

 16 Chambers, Amanda             Brownwood              29.20      27.61   NWI  4

 17 Selvie-Stewart, Tyanne       Brownwood              31.47      28.57   NWI  4

 18 Plantier, Moira              Abilene Wyli           30.12      29.53   NWI  2

 19 Evans, DeAlliae              Abilene                29.60      29.60   NWI  3

 20 Meyers, Katie                Abilene Wyli           30.45      30.62   NWI  1

 21 Barns, T'Airra               Abilene                31.25      30.84   NWI  3

 

Girls 400 Meter Dash HIgh School

============================================================================

    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#

============================================================================

  1 Tindol, Rebecca              Abilene Chri         1:05.06    1:02.45q  2

  2 Mavhera, Kenya               Abilene Coop                    1:04.32q  3

  3 Rains, Morgan                Abilene Wyli         1:04.91    1:05.14q  3

  4 Burleson, Teara              Brownwood            1:06.87    1:06.07q  1

  5 Pittman, Kayli               Abilene Wyli         1:04.84    1:06.95q  2

  6 Casey, Courtney              Abilene Coop                    1:06.97q  2

  7 Leal, Victoria               Abilene Coop                    1:07.21q  1

  8 Cabrera, Samantha            Plainview            1:12.87    1:07.25q  2

  9 Martin, Shannon              Abilene              1:09.01    1:07.34   1

 10 Campbell, Carly              Abilene Chri         1:07.26    1:08.15   1

 11 Summers, Morgan              Abilene              1:08.37    1:08.18   3

 12 Wallace, Destiny             Plainview                       1:08.19   3

 13 Mares, Aylin                 Abilene              1:05.00    1:09.31   3

 14 Sharp, Bailey                Abilene Wyli         1:08.64    1:09.50   3

 15 Foster, Jenna                Abilene Coop                    1:09.52   1

 16 Lackey, Alissa               Abilene Wyli         1:07.56    1:09.87   2

 17 Estrada, Marisela            Abilene              1:09.00    1:11.47   2

 18 Alteri, April                Abilene Wyli         1:09.65    1:12.02   1

 19 Carrion, Myra                Abilene              1:04.00    1:18.42   1

 

Girls 3200 Meter Run HIgh School

================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

Finals

  1 Endsley, Ashton              Abilene             11:01.09   11:07.91    6  

  2 Gutierrez, Victoria Isab     Abilene             11:21.94   11:31.62    5  

  3 Sanchez, Hanna               Abilene Wyli        11:59.26   11:56.11    4  

  4 Romero, Jessica              Brownwood           12:07.65   12:05.36    3  

  5 Burks, Jacey                 Abilene Coop        12:15.00   12:52.67    2  

  6 Cox, Tiffany                 Abilene Coop                   13:01.49    1  

  7 Thomas, Uria                 Abilene Coop                   13:05.05 

  8 Garcia, Elisabeth            Plainview                      13:28.44 

  9 McClung, Miranda             Cool Running                   13:44.66 

 10 Delgado, Cassandra           Plainview                      13:45.75 

 11 Chabarria, Marisol           Abilene             13:25.00   14:11.75 

 12 Gil, Alexis                  Brownwood           13:39.75   14:12.51 

 13 Coates, Martha               Abilene Chri        12:53.00   14:12.74 

 14 Banda, Angela                Plainview                      14:14.80 

 15 Mendez, Angel                Abilene             15:10.00   14:44.85 

 16 Ayala, Rebekka               Abilene Chri                   15:01.60 

 17 Nibizi, Anthia               Abilene Coop        14:07.19   15:25.55 

 18 Burciaga, Clarisa            Abilene             15:35.00   15:38.46 

 19 Delgado, Vivianna            Brownwood                      15:39.33 

 

Girls 100 Meter Hurdles HIgh School

=================================================================================

    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#

=================================================================================

Preliminaries

  1 Melvin, Sharday              Brownwood                         16.07q  NWI  2

  2 Latham, Keeley               Abilene Wyli           16.70      16.60q  NWI  1

  3 Christian, Kinsey            Abilene Wyli           17.65      16.65q  NWI  2

  4 Wilson, Claire               Abilene Wyli           17.31      17.25q  NWI  2

  5 Ervin, Kim                   Brownwood              17.19      17.59q  NWI  3

  6 Homer, Maylena               Abilene                17.50      17.77q  NWI  1

  7 Krause, Emily                Abilene                17.30      17.79q  NWI  3

  8 Davis, Harlee                Plainview              17.66      17.90q  NWI  3

  9 Walker, Brooke               Plainview              17.53      17.98   NWI  1

 10 Dixon, Rachelle              Abilene                17.02      18.06   NWI  2

 11 Flores, Emily                Plainview              17.67      18.16   NWI  3

 12 Vinita, Cheyenne             Abilene                17.84      18.49   NWI  2

 13 Windham, Kamrey              Brownwood              17.93      18.52   NWI  1

 14 Compean, Amy                 Brownwood              18.73      18.60   NWI  2

 15 Halsted, Sydney              Abilene Wyli           19.45      19.78   NWI  3

 16 McAden, Lauren               Abilene                20.17      20.16   NWI  3

 

Girls 300 Meter Hurdles HIgh School

============================================================================

    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#

============================================================================

  1 Melvin, Sharday              Brownwood              47.55      48.17q  2

  2 Latham, Keeley               Abilene Wyli           47.65      48.81q  3

  3 Dixon, Rachelle              Abilene                47.51      48.86q  1

  4 Garrett, Jacelyn             Abilene Coop                      49.13q  2

  5 Perez, Juliana               Plainview              50.37      49.45q  1

  6 Walker, Brooke               Plainview              49.18      50.37q  2

  7 Wilson, Claire               Abilene Wyli           50.56      50.42q  2

  8 Christian, Kinsey            Abilene Wyli           50.22      51.27q  1

  9 Revada, Dominique            Brownwood              51.05      51.78   3

 10 Windham, Kamrey              Brownwood              52.58      52.19   2

 11 Stevens, Cali                Abilene Wyli           52.55      52.60   3

 12 Mull, Mackenzie              Plainview              56.06      54.42   3

 13 Fenton, Alexandria           Abilene                53.30      54.84   1

 14 Vinita, Cheyenne             Abilene                54.81      55.62   1

 15 Epper, Nicole                Abilene Wyli           55.22      59.11   2

 16 McAden, Lauren               Abilene              1:00.00    1:01.80   3

 -- Krause, Emily                Abilene                48.20        DNF   3

 -- Dos Santos, Bianca           Abilene Chri                        DNF   1

 

Girls 4x100 Meter Relay HIgh School

============================================================================

    School                                               Seed    Prelims  H#

============================================================================

  1 Plainview  'A'                                      50.77      51.14q  2

  2 Abilene Wylie  'A'                                  50.25      51.59q  1

  3 Abilene Cooper  'A'                                 51.00      51.87q  2

     1) Diaz, Alxis                     2) Mavhera, Kenya                

     3) Acuna, Aliyah                   4) Brown, Taeyah                 

  4 Abilene Wylie  'B'                                  52.85      52.65q  2

  5 Brownwood  'A'                                      51.00      53.22q  1

  6 Abilene  'A'                                        52.23      53.29q  1

  7 Abilene  'B'                                        53.93      53.54q  2

  8 Brownwood  'B'                                      54.00      53.71q  1

 -- Abilene Cooper  'B'                                              DNF   2

     1) Scott, Adrianna                 2) Cherry, Tierra                

     3) West, Tanyshia                  4) Smith, Alantria               

 -- Abilene Christian Schools  'A'                                    DQ   1

 

Girls 4x200 Meter Relay HIgh School

============================================================================

    School                                               Seed    Prelims  H#

============================================================================

  1 Brownwood  'A'                                    1:45.62    1:45.74q  1

  2 Abilene Wylie  'A'                                1:48.88    1:50.29q  2

  3 Plainview  'A'                                    1:50.47    1:50.55q  2

  4 Abilene  'A'                                      1:51.00    1:51.40q  1

  5 Abilene Cooper  'A'                               1:51.50    1:53.54q  1

  6 Brownwood  'B'                                    1:58.00    1:56.22q  2

     1) Compean, Amy                    2)                               

  7 Abilene  'B'                                      1:59.00    1:56.23q  2

  8 Abilene Cooper  'B'                                          1:57.55q  2

     1) Scott, Adrianna                 2) Cherry, Tierra                

     3) West, Tanyshia                  4) Smith, Alantria               

  9 Abilene Wylie  'B'                                1:53.75    1:59.91   1

 

Girls Distance Medley HIgh School

================================================================================

    School                                               Seed     Finals  Points

================================================================================

Finals

  1 Abilene  'A'                                                12:54.54   12  

     1) Gutierrez, Victoria Isabella    2) Carrion, Myra                 

     3) Martin, Shannon                 4) Endsley, Ashton               

  2 Brownwood  'A'                                              13:37.46   10  

     1) Hood, Victoria                  2) Adams, Ebonie                 

     3) Hood, Julianne                  4) Romero, Jessica               

  3 Abilene Cooper  'A'                                         14:02.65    8  

     1) Cox, Tiffany                    2) Thomas, Uria                  

     3) Lewis, Ananda                   4) Burks, Jacey                  

  4 Abilene Wylie  'A'                               14:03.77   14:13.78    6  

     1) Draco, Neve                     2) Pittman, Kayli                

     3) Dulin, Brooke                   4) Sanchez, Hannah               

  5 Plainview  'A'                                              14:31.53    4  

     1) Rodriguez, Kim                  2) Perez, Juliana                 

     3) Figueroa, Breana                4) Mayo, Megan                   

  6 Abilene  'B'                                                15:08.92    2  

     1) Becerra, Marissa                2) Summers, Morgan               

     3) Mares, Aylin                    4) Chabarria, Marisol            

  7 Brownwood  'B'                                              15:56.14 

     1) Gil, Alexis                     2) Salazar, Emily                

     3) Lombrano, Micaela               4) Solis, Alexis                 

 

Girls High Jump HIgh School

================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

  1 Cox, McKenzie                Brownwood            5-00.00    5-00.00    6  

  2 Christian, Kinsey            Abilene Wyli         4-10.00    4-10.00    4.50

  2 Perez, Juliana               Plainview                       4-10.00    4.50

  4 Sands, Bria                  Cool Running                    4-08.00    3  

  5 Nasser, Danielle             Abilene Wyli         4-10.00   J4-08.00    2  

  6 Rincon, Brittany             Plainview            4-04.00    4-06.00    0.50

  6 Dixon, Rachelle              Abilene              4-06.00    4-06.00    0.50

  8 Acuna, Aliyah                Abilene Coop         4-08.00   J4-06.00 

  8 Amburn, Kalynn               Abilene              4-08.00   J4-06.00 

 10 Martin, Shannon              Abilene              4-06.00   J4-06.00 

 -- Davis, Harlee                Plainview                            NH 

 

Girls Long Jump HIgh School

=====================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points

=====================================================================================

  1 Roberts, Kaizha              Plainview                      16-03.50   NWI   6   

  2 Melvin, Sharday              Brownwood           16-00.25   16-00.00   NWI   5  

  3 Iragoze, Vanessa             Abilene Wyli        15-03.00   15-09.25   NWI   4  

  4 Wilstead, Ali                Abilene Wyli        14-11.00   15-01.75   NWI   3  

  5 Kollie, Finda                Abilene             15-07.50   14-11.75   NWI   2  

  6 Wilson, Trejouir             Brownwood           14-09.50   14-10.00   NWI   1  

  7 Cox, McKenzie                Brownwood           14-08.25   14-08.00   NWI

  8 Luckie, Hailey               Abilene Wyli        13-04.00   14-06.75   NWI

  9 Puckett, Leigha              Abilene Wyli        15-07.00   14-05.75   NWI

 10 Hererra, Preslee             Abilene Wyli        14-07.00   14-04.50   NWI

 11 Barnes, Kennedy              Abilene Coop                   14-04.25   NWI

 12 Waddle, Kayli                Brownwood                      14-02.00   NWI

 13 Dixon, Rachelle              Abilene             14-06.50   13-11.75   NWI

 14 Gomez, Destiny               Abilene             14-00.00   13-09.00   NWI

 15 Hartmann, Hilda              Abilene             14-05.00   13-08.25   NWI

 16 Hearn, Taivia                Plainview           13-00.00   13-07.75   NWI

 17 Windham, Kamrey              Brownwood           15-00.00   13-02.50   NWI

 18 Barns, T'Airra               Abilene             12-09.00   13-02.25   NWI

 

Girls Triple Jump HIgh School

=====================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points

=====================================================================================

  1 Sands, Bria                  Cool Running                   34-10.50   NWI   6  

  2 Roberts, Kaizha              Plainview                      34-08.75   NWI   5  

  3 Acuna, Aliyah                Abilene Coop        33-01.50   34-07.25   NWI   4  

  4 Ruffin, Alyssa               Abilene Coop                   33-07.75   NWI   3  

  5 Wilson, Trejouir             Brownwood           32-07.25   33-01.00   NWI   2  

  6 Melvin, Sharday              Brownwood           33-06.50   32-06.50   NWI   1  

  7 Cherry, Tierra               Abilene Coop        31-01.00   32-04.25   NWI

  8 Windham, Kamrey              Brownwood           32-02.25   31-10.00   NWI

  9 Waddle, Kayli                Brownwood                      30-09.00   NWI

 10 Revada, Dominique            Brownwood           30-03.50   30-07.25   NWI

 11 Flores, Emily                Plainview           27-04.25   30-01.75   NWI

 12 Fenton, Alexandria           Abilene             30-07.50   29-08.75   NWI

 13 Kollie, Finda                Abilene             30-08.75   29-00.75   NWI

 14 Barns, T'Airra               Abilene             28-06.50   29-00.00   NWI

 15 Davis, Monique               Abilene             27-00.00   28-00.50   NWI

 16 Hererra, Preslee             Abilene Wyli        30-02.00   27-11.25   NWI

 17 Homer, Maylena               Abilene             31-10.25   27-06.25   NWI

 -- Scott, Adrianna              Abilene Coop        28-11.75         ND   NWI

 -- Wilstead, Ali                Abilene Wyli        32-01.50         ND   NWI

 -- Brown, Taeyah                Abilene Coop        32-05.00       FOUL      

 

Boys 100 Meter Dash HIgh School

=================================================================================

    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#

=================================================================================

Preliminaries

  1 Kleffneer, Trey              Abilene Wyli           10.80      11.00q  NWI  1

  2 Hines, Jacob                 Abilene                11.35      11.24q  NWI  3

  3 Duque, Tristan               Brownwood              11.34      11.32q  NWI  2

  4 Allen, Billy                 Abilene Coop           11.80      11.37q  NWI  1

  5 Alcozer, Alonzo              Plainview              11.58      11.40q  NWI  1

  5 Howard, Conner               Brownwood              11.59      11.40q  NWI  1

  7 Baker, Ryan                  Abilene Wyli           11.46      11.49q  NWI  3

  8 Carrasco, Isaiah             Plainview                         11.66q  NWI  1

  9 Calhoun, Cody                Abilene Wyli           11.70      11.75   NWI  2

 10 Carlin, Jack                 Abilene                11.60      11.76   NWI  2

 11 Delarosa, Alex               Abilene Coop           11.70      11.79   NWI  3

 12 Lavariega, Robert            Abilene                11.50      11.86   NWI  2

 13 McGee, Ben                   Plainview                         12.02   NWI  2

 14 Gregory, Rylee               Brownwood                         12.17   NWI  1

 15 Dye, Colden                  Abilene Coop                      12.28   NWI  3

 16 Breedlove, Kristian          Abilene Coop           12.01      12.37   NWI  3

 17 Clark, Aaron                 Abilene Wyli           11.60      12.40   NWI  3

 18 Ribaudo, John                Abilene Wyli           11.89      12.43   NWI  1

 19 Jorge, Denaro                Abilene Coop           13.00      12.55   NWI  3

 20 Massey, Isaac                Abilene                12.00      12.84   NWI  2

 21 Speed, Baxter                Abilene                14.00      15.30   NWI  2

 

Boys 200 Meter Dash HIgh School

=================================================================================

    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#

=================================================================================

  1 Coleman, William             Abilene Coop           22.80      22.46q  NWI  2

  2 Ontiveros, Kaimon            Brownwood              23.13      22.67q  NWI  2

  3 Calhoun, Tye                 Abilene Wyli           22.60      22.95q  NWI  1

  4 Huitt, T C                   Abilene                22.99      23.28q  NWI  3

  5 Hembree, Karson              Plainview              24.02      23.65q  NWI  2

  6 Ellis, Jayton                Plainview                         23.76q  NWI  3

  7 Ayers, Jeremy                Abilene Wyli           23.40      23.88q  NWI  3

  8 Lavariega, Robert            Abilene                24.53      24.15q  NWI  1

  9 Earles, David                Abilene                23.00      24.18   NWI  2

 10 Kelly, Kelvin                Abilene Coop           24.00      24.44   NWI  1

 11 Sterling, Bruce              Brownwood              23.50      24.52   NWI  3

 12 Zapata, Joe                  Brownwood              23.70      24.54   NWI  2

 13 Campos, Darrien              Abilene Coop           23.00      24.56   NWI  1

 14 Hoffmann, Manny              Abilene Wyli           23.05      24.59   NWI  1

 15 Craft, Chris                 Abilene                25.68      24.62   NWI  2

 16 Dye, Colden                  Abilene Coop                      24.82   NWI  3

 17 Mumim, Wally                 Abilene                24.50      24.86   NWI  2

 18 Mata, Andrew                 Plainview              24.44      24.93   NWI  3

 19 Boshears, Brandon            Abilene Coop           24.00      25.30   NWI  1

 20 Buitron, Journey             Brownwood              24.84      25.42   NWI  1

 21 Ruiz, Jordan                 Abilene Wyli           24.20      26.37   NWI  3

 22 Rosseau, Colton              Abilene Wyli           22.90      29.98   NWI  3

 

Boys 400 Meter Dash HIgh School

============================================================================

    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#

============================================================================

  1 Joe, Lorenzo                 Abilene Coop           50.00      50.35q  1

  2 Gonzales, Joey               Plainview              50.75      50.72q  2

  3 Corbin, Cody                 Abilene Wyli           52.37      52.87q  3

  4 Walker, Chris                Abilene                52.75      52.95q  1

  5 Whitaker, Kershawn           Plainview                         52.96q  1

  6 Earles, David                Abilene                52.00      53.17q  3

  7 Johnson, Bryan               Brownwood              53.74      53.81q  2

  8 Salinas, Andres              Abilene                53.00      54.01q  2

  9 Stille, Dustin               Abilene Coop           55.00      54.40   2

 10 Green, Jayvon                Abilene Coop           53.00      54.47   1

 11 Garrett, Colt                Brownwood              54.43      54.55   1

 12 Reyes, Evan                  Abilene Wyli           53.50      54.81   3

 13 Wallace, Marc                Plainview              56.60      54.91   3

 14 Torres, Elijah               Abilene Coop           55.00      55.44   1

 15 Robertson, Chevy             Brownwood                         55.49   1

 16 Clark, Brody                 Abilene Wyli           53.70      56.63   3

 17 Spells, D'Vondrik            Abilene                58.97      57.98   2

 18 Price, Jordan                Abilene Coop                      59.22   3

 19 Engelker, Noah               Abilene Wyli           56.60    1:02.28   3

 20 Allen, Jace                  Abilene Wyli           52.37    1:07.16   2

 

Boys 3200 Meter Run HIgh School

================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

Finals

  1 Rosas, Jarel                 Plainview            9:55.00   10:02.31    6  

  2 Benoit, Michael              Abilene Coop                   10:11.35    5  

  3 Garcia, Christian            Plainview           10:43.13   10:15.09    4  

  4 Person, Dylan                Brownwood           10:27.00   10:18.14    3  

  5 Harrison, Parker             Abilene             10:53.78   10:19.52    2  

  6 Lerma, Philip                Abilene             11:35.34   10:32.17    1  

  7 Crockett, Seth               Abilene             11:26.73   10:47.55 

  8 Gomez, Justin                Brownwood           11:35.00   10:57.87 

  9 Flores, Ricardo              Plainview           11:04.70   10:58.06 

 10 Crow, Tanner                 Brownwood           11:52.51   11:06.88 

 11 Muniz, Jose                  Abilene Coop        11:44.87   11:21.03 

 12 Downing, Bailey              Abilene Coop                   11:21.98 

 13 Dickerson, Russell           Abilene Wyli        12:00.00   11:24.31 

 14 Perez, Reuben                Abilene Coop                   11:24.56 

 15 Tovar, Cody                  Abilene Wyli        12:20.00   11:26.31 

 16 Berger, Ben                  Brownwood           11:54.88   12:10.87 

 17 Minnick, Randall             Abilene Coop                   12:24.22 

 18 Goodgion, Chance             Brownwood                      12:36.41 

 19 Allgood, Jayson              Brownwood                      12:57.70 

 20 Dodds, Sawyer                Brownwood                      13:39.63 

 

Boys 110 Meter Hurdles HIgh School

=================================================================================

    Name                    Year School                  Seed    Prelims  Wind H#

=================================================================================

Preliminaries

  1 Serrano, Jesus               Abilene                14.48      14.65q  NWI  1

  2 Wilson, Collin               Abilene Wyli           16.00      16.01q  NWI  2

  3 Duffie, Roosevelt            Brownwood                         16.33q  NWI  2

  4 Cruz, Antonio                Abilene Coop           16.60      16.34q  NWI  1

  5 Christian, Kyler             Abilene Wyli           15.90      16.62q  NWI  2

  6 Germany, Sean                Abilene Coop           17.08      16.85q  NWI  2

  7 Mitchell, Donte              Abilene Coop           16.40      16.92q  NWI  1

  8 White, Jonathan              Plainview              17.71      17.23q  NWI  1

  9 McAfee, Kiree                Abilene Coop                      17.62   NWI  2

 10 Escobedo, Felix              Abilene                17.74      18.10   NWI  1

 11 Luna, Daniel                 Abilene Coop           18.20      18.40   NWI  2

 12 May, Nick                    Abilene Wyli           18.00      18.60   NWI  2

 13 Ward, Tyler                  Abilene Wyli           17.30      19.10   NWI  2

 14 Widder, Connor               Abilene Wyli           18.80      20.24   NWI  1

 15 Jaynes, Mikel                Brownwood              22.16      24.62   NWI  1

 

Boys 300 Meter Hurdles HIgh School

============================================================================

    Name                    Year School                  Seed    Prelims  H#

============================================================================

  1 Serrano, Jesus               Abilene                39.04      39.90q  1

  2 Crawford, Dakota             Plainview              45.51      42.57q  2

  3 Velasquez, Raymond           Abilene                45.22      43.60q  3

  4 Germany, Sean                Abilene Coop           43.00      43.60q  3

  5 Christian, Kyler             Abilene Wyli           42.60      43.66q  2

  6 Luna, Jon                    Plainview                         44.00q  1

  7 Escobedo, Felix              Abilene                46.06      44.05q  1

  8 Luna, Daniel                 Abilene Coop           45.00      44.18q  1

  9 Mitchell, Donte              Abilene Coop           43.60      44.23   2

 10 Wilson, Collin               Abilene Wyli           43.00      44.95   3

 11 Cruz, Antonio                Abilene Coop           44.00      45.23   1

 12 McAfee, Kiree                Abilene Coop                      45.84   2

 13 White, Jonathan              Plainview              48.87      45.88   3

 14 Alvarez, Mark                Abilene                47.84      45.97   2

 15 Jaynes, Mikel                Brownwood              52.80      46.09   3

 16 Elliott, Caleb               Abilene Wyli           45.30      46.23   3

 17 Ward, Tyler                  Abilene Wyli           45.10      47.03   2

 18 May, Nick                    Abilene Wyli           46.30      47.57   1

 

Boys 4x100 Meter Relay HIgh School

============================================================================

    School                                               Seed    Prelims  H#

============================================================================

  1 Abilene  'A'                                        43.50      43.15q  1

  2 Abilene Wylie  'A'                                  42.60      43.17q  1

  3 Abilene Cooper  'A'                                 43.90      43.28q  1

  4 Plainview  'A'                                      43.10      44.00q  2

  5 Brownwood  'A'                                      43.44      44.53q  2

  6 Abilene Wylie  'B'                                  44.20      44.91q  2

  7 Abilene  'B'                                        46.00      46.26q  1

  8 Abilene Cooper  'B'                                 47.69      47.37q  1

  9 Brownwood  'B'                                      46.00      47.87   2

     1) Lewis, Doyle                    2)                               

 

Boys 4x200 Meter Relay HIgh School

============================================================================

    School                                               Seed    Prelims  H#

============================================================================

  1 Abilene Wylie  'A'                                1:31.30    1:32.30q  2

  2 Plainview  'A'                                    1:30.00    1:32.63q  1

  3 Brownwood  'A'                                    1:33.00    1:33.08q  2

  4 Abilene Cooper  'A'                               1:34.30    1:33.42q  2

  5 Abilene  'A'                                      1:33.00    1:33.83q  1

  6 Abilene Wylie  'B'                                1:34.30    1:35.35q  1

  7 Abilene  'B'                                      1:36.00    1:38.23q  2

  8 Abilene Cooper  'B'                               1:39.90    1:40.33q  1

 -- Brownwood  'B'                                    1:40.00         DQ   1

 

Boys Distance Medley HIgh School

================================================================================

    School                                               Seed     Finals  Points

================================================================================

Finals

  1 Plainview  'A'                                   11:19.55   11:19.09   12  

     1) Garcia, Christian               2) Mata, Andrew                  

     3) Gonzales, Joey                  4) Rosas, Jarel                  

  2 Brownwood  'A'                                              12:04.18   10  

     1) Gomez, Justin                   2) Robinson, Jack                

     3) Ybarra, Hugo                    4) Person, Dylan                 

  3 Abilene Cooper  'A'                              13:15.00   12:11.78    8  

     1) Hickmott, John                  2) Montgomery, Xavier            

     3) Fry, Patrick                    4) Collazo, Daniel                

  4 Abilene Wylie  'A'                               12:13.07   12:15.23    6  

     1) Guidry, Daniel                  2) Reyes, Evan                   

     3) Hernandez, Jon Micheal          4) Dickerson, Russell            

  5 Brownwood  'B'                                              12:37.72    4  

     1) Berger, Ben                     2) Richardson, Cody              

     3) Richardson, Cory                4) Crow, Tanner                  

 

Boys High Jump HIgh School

================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Points

================================================================================

  1 Childress, Reese             Abilene              6-00.00    6-00.00    6  

  2 Coleman, DeVaughnn           Abilene              6-02.00   J6-00.00    5  

  3 Ellis, Jayton                Plainview            5-10.00   J6-00.00    4  

  4 Cruz, Antonio                Abilene Coop                    5-10.00    3  

  5 Calhoun, Tye                 Abilene Wyli         5-10.00    5-08.00    2  

  6 Christian, Kyler             Abilene Wyli         5-10.00   J5-08.00    0.50

  6 Piland, Braxton              Abilene Wyli         5-10.00   J5-08.00    0.50

  8 Duque, Tristan               Brownwood            5-08.00    5-06.00 

  9 Brown, Elijah                Abilene Coop                    5-04.00 

  9 Hollingsworth, Savoy         Abilene              5-06.00    5-04.00 

 11 Sanders, Andre               Abilene Coop         5-06.00   J5-04.00 

 12 Fukahara, Chris              Abilene Coop                    5-02.00 

 -- McGee, Ben                   Plainview                            NH 

 -- Reyes, Evan                  Abilene Wyli         5-06.00         NH 

 -- Widder, Connor               Abilene Wyli         5-06.00         NH 

 -- Zapata, Joe                  Brownwood                            NH 

 

Boys Long Jump HIgh School

=====================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points

=====================================================================================

  1 Christian, Kyler             Abilene Wyli        21-00.00   20-10.50   NWI   6  

  2 Germany, Sean                Abilene Coop                   20-10.00   NWI   5  

  3 Ellis, Jayton                Plainview           20-11.00   20-08.50   NWI   4  

  4 Coleman, William             Abilene Coop        20-10.00   20-06.25   NWI   3  

  5 Allen, Billy                 Abilene Coop        20-05.00   20-04.00   NWI   2  

  6 Wilson, Doug                 Abilene             20-06.00   20-02.25   NWI   1  

  7 Carlson, Brendan             Abilene Wyli        20-03.00   19-10.00   NWI

  8 Hines, Quenion               Plainview                      19-08.00   NWI

  9 Mayes, Dwayne                Abilene             20-06.00   19-04.50   NWI

 10 Duque, Tristan               Brownwood           17-08.50   19-03.75   NWI

 11 Ayers, Jeremy                Abilene Wyli        20-09.00   19-01.00   NWI

 11 Duffie, Roosevelt            Brownwood                      19-01.00   NWI

 13 Light, Josiah                Abilene Wyli        19-09.00   18-09.50   NWI

 14 Howard, Conner               Brownwood           20-01.75   18-07.50   NWI

 15 Zapata, Joe                  Brownwood           18-04.00   17-08.75   NWI

 16 Taylor, Jeremiah             Abilene             17-10.00   17-06.75   NWI

 17 Smith, Tristen               Abilene Wyli        19-01.00   17-04.00   NWI

 18 Dye, Colden                  Abilene Coop                   17-03.25   NWI

 19 Armenta, Xavier              Brownwood           16-06.50   17-02.00   NWI

 20 Garner, Eric                 Abilene             18-04.25   16-08.75   NWI

 

Boys Triple Jump HIgh School

=====================================================================================

    Name                    Year School                  Seed     Finals  Wind Points

=====================================================================================

  1 Mayes, Dwayne                Abilene             44-06.00   45-08.50   NWI   6  

  2 Crawford, Dakota             Plainview           43-06.50   42-05.75   NWI   5  

  3 Johnson, Bryan               Brownwood           38-07.75   42-00.50   NWI   4  

  4 Germany, Sean                Abilene Coop                   41-11.50   NWI   3  

  5 Ayers, Jeremy                Abilene Wyli        40-06.00   40-10.50   NWI   2  

  6 Earles, David                Abilene             40-06.00   40-08.50   NWI   1  

  7 Sanders, Andre               Abilene Coop                   40-01.00   NWI

  8 Dye, Colden                  Abilene Coop                   39-09.25   NWI

  9 Whitaker, Kershawn           Plainview                      39-01.50   NWI

 10 Light, Josiah                Abilene Wyli        39-11.00   39-01.00   NWI

 11 White, Jonathan              Plainview           35-09.00   38-08.50   NWI

 12 Duffie, Roosevelt            Brownwood                      37-11.75   NWI

 13 Washington, Qua'shawn        Abilene             40-06.00   37-11.25   NWI

 14 Garner, Eric                 Abilene             38-03.50   37-07.00   NWI

 15 Gaschen, Chris               Trinity Chri        38-00.00   36-05.50   NWI

 16 Pressley, Corleone           Brownwood           35-08.00   35-08.75   NWI

 17 Armenta, Xavier              Brownwood           34-02.00   34-07.50   NWI

 18 Widder, Connor               Abilene Wyli        38-03.00   33-07.50   NWI

 -- Carlson, Brendan             Abilene Wyli        41-06.00         ND   NWI


Recent Headlines

Local Mugshots

Local News