Kicker:

— Tyler Ellis, Blooming Grove, Jr.

___

SECOND-TEAM DEFENSE

Linemen:

— Landon Beck, Early, Jr.; Dustin McBride, Cisco, Sr.; Tralund Webber, Cameron Yoe, Sr.; Phillip Zuniga, Banquete, Jr.

Linebackers:

— Alex Coronado, Refugio, Sr.; Anthony Hadnot, Newton, Sr.; Robert Mendez, Slaton, Sr.

Defensive backs:

— Grant Aschenbeck, East Bernard, Sr.; Kasey Byler, Ballinger, Sr.; Demetrius Gray, Sunnyvale, Sr.; DeVontae Steele, Marlin, Sr.

Punter:

— Jaden Dement, Clyde, Sr.

___

HONORABLE MENTION OFFENSE

LINEMEN: Garrett Bowery, Gladewater Union Grove; Lionel DeLeon, Sonora; Tanner Dewbre, Abernathy; Tei Dixon-McDaniel, McGregor; Mathew Graham, Bushland; Jason Heim, White Oak; Juan Hernandez, Littlefield; Mason Holcomb, Childress; Justin Hoskinson, Bangs; Gino Juarez, Brownfield; Jordan Mattox, Newton; Cole Maxwell, Danbury; Conner Mayes, Van Alstyne; Jonathan McAnulty, Cameron Yoe; Logan McMain, Nixon-Smiley; Anthony Norman, Edna; Ty Oliver, Cooper; Dylan Pelton, Leonard; Zach Pfiel, Stockdale; John Ross, Frankston; Dustin Smith, Muleshoe; Johnny Swires, Canadian; Bryan Townsend, Whitesboro; Matthew Wiethorn, Crawford; Tyler Williams, Cooper.

RECEIVERS/ENDS: Tyler Blackwell, Danbury; Cole Brunett, Whitney; Jordan Demps, Brownfield; Dirk DeVries, Dublin; Boston Hudson, Canadian; Colby Lee, Grandview; Austin Ross, Muleshoe; Colton Shuffield, Cameron Yoe; Aaron Sims, Cameron Yoe.

QUARTERBACKS: Ben Arbuckle, Canadian; Ryan Cottingame, Sunnyvale; Luke Dacy, Wall; Jason Kopriva, Cameron Yoe; Josh Moylan, Eastland; Spencer Seman, Danbury.

RUNNING BACKS: D.J. Brown, Post; Brandon Jackson, Tulia; Kevin Johnson, Waskom; Jordan Martinez, Grandview; De'Vonte Mathis, Littlefield; Braden Murphy, Crawford; Jaden Roberts, Comanche; Carson Skala, Rogers; Traion Smith, Cameron Yoe; Solomon Titus, Leonard; Willie Winborne, S&S Consolidated.

KICKERS: Adolfo Cordero, Refugio; Alex Lara, Schulenburg; Devin O'Sullivan, Corsicana Mildred; Zach Tovar, Abernathy.

___

HONORABLE MENTION DEFENSE

LINEMEN: Brett Boles, McGregor; Garrett Bowery, Gladewater Union Grove; Caden Bruton, Frankston; Elijah Cross, Sonora; Lucas Greenwood, Pilot Point; John Groff, Pilot Point; Nathan Hlavinka, East Bernard; Alexander Hoskins, Teague; Garrett Johnson, Jacksboro; Tristan Jones, Cooper; Justin McGuire, East Bernard; Sadler Pinkerton, Olton.

LINEBACKERS: Michael Alexander, Brownfield; Dylan Dunn, Stockdale; Garrett Gibson, Gladewater Union Grove; Demetrius Hill, Tatum; Aaron Jongema, Aransas Pass; Tavaris Owens, Whitney; Mason Reed, Cisco; Justin Reeves, Hallettsville; Cody Rosales, East Bernard; Bryan Smith, Post; Chris Smith, Jefferson; Kyshaun Smith, Tatum; Gaje Smock, Elkhart; Zach Stavinoha, East Bernard; Dylan Washington, Godley; Somari Wright, Cameron Yoe.

DEFENSIVE BACKS: Colton Adamick, Crawford; Branden Dietzman, McGregor; Garrett Earlywine, Nixon-Smiley; Braxton Iden, Coahoma; Colt Labay, Cameron Yoe; Cameron Loveday, Refugio; Devonte Mathis, Littlefield; Eriq Mitchell, Lago Vista; Justin Pratt, Cameron Yoe; Austin Ross, Muleshoe; Chance Seale, McGregor; Draylon Sterling, Corsciana Mildred.

PUNTERS: Jason Kopriva, Cameron Yoe; David Llamas, Bloomington; Ty McKinney, Leonard.