2013-2014 Weekly Team Rankings - Jan. 6, 2014

Big Country team in bold.

Boys Class 3A

1

Dallas Madison

12

-

4

2

Kennedale

18

-

0

3

Yates

7

-

7

4

Triple A Academy

11

-

5

5

Abilene Wylie

15

-

2

6

SA Houston

12

-

8

7

West Orange Stark

15

-

7

8

Houston Washington

12

-

8

9

Wilmer Hutchins

10

-

6

10

Burkburnett

14

-

5

11

Argyle

14

-

3

12

Decatur

14

-

5

13

West Oso

7

-

4

14

Lubbock Estacado

9

-

9

15

Silsbee

15

-

7

16

Hardin-Jefferson

22

-

3

17

Frisco Lone Star

14

-

5

18

Athens

16

1

19

Mexia

15

-

3

20

WF Hirschi

8

-

9

21

Cleveland

16

-

2

22

Navasota

14

-

2

23

Pollack Central

17

-

7

24

LaVernia

15

2

25

Fredericksburg

16

-

7

Girls Class 3A

1.

La Vega

(19-0)

2.

Argyle

(22-1)

3.

Celina

(18-4)

4.

Abilene Wylie

(16-5)

5.

Hondo

(19-4)

6.

La Vernia

(16-5)

7.

Shallowater

(17-3)

8.

Lorena

(16-6)

9.

Bullard

(17-5)

10.

West Oso

(20-4)

11.

Navasota

(22-3)

12.

Yoakum

(18-4)

13.

Melissa

(15-3)

14.

Robinson

(17-3)

15.

Stafford

(16-6)

16.

Fairfield

(15-6)

17.

Canton

(16-5)

18.

Quinlan Ford

(17-4)

19.

Wilmer-Hutchins

(15-4)

20.

Big Spring

(13-4)

21.

Bridge City

(23-3)

22.

Frisco Lone Star

(14-5)

23.

Lytle

(13-6)

24.

Hamshire-Fannett

(20-5)

25.

Dalhart

(12-3)

Girls Class 2A

1.

Sunnyvale

(23-0)

2.

Brock

(21-2)

3.

San Antonio Cole

(25-1)

4.

Central Heights

(24-0)

5.

Canadian

(20-0)

6.

Cisco

(17-2)

7.

Wall

(19-3)

8.

Grandview

(17-2)

9.

Paradise

(16-4)

10.

Jim Ned

(16-5)

11.

Idalou

(15-5)

12.

Hallettsville

(21-3)

13.

Jarrell

(20-2)

14.

Sonora

(18-4)

15.

Winnsboro

(22-3)

16.

Dallas Life Oak Cliff

(12-6)

17.

Franklin

(15-5)

18.

Tatum

(16-3)

19.

Rogers

(19-3)

20.

Olton

(18-4)

21.

Mt. Vernon

(14-6)

22.

Woodville

(16-3)

23.

Maypearl

(15-9)

24.

Poth

(8-8)

25.

Jourdanton

(16-5)

Boys Class 1A Division I

1

Mumford

21

-

1

2

Grapeland

16

-

5

3

El Paso Harmony

18

-

3

4

Muenster

13

-

1

5

D. Big Sandy

19

-

3

6

Martins Mill

15

-

5

7

Poolville

17

-

5

8

Memphis

12

-

3

9

San Augustine

15

-

7

10

Tenaha

6

-

3

11

Bartlett

17

-

1

12

Kerens

10

-

5

13

LaPoynor

17

-

3

14

Stamford

3

-

2

15

Wellington

3

-

1

16

North Hopkins

16

-

7

17

Smyer

14

-

4

18

Farwell

8

-

5

19

SA Gervin

7

-

0

20

West Sabine

11

-

4

21

Gruver

13

-

4

22

Collinsville

8

-

5

23

Trenton

10

-

6

24

Forsan

9

-

3

25

Sabinal

11

-

3

Boys Class 1A Division II

1

Oakwood

14

-

2

2

Texline

13

-

3

3

Laneville

17

-

6

4

Graford

14

-

2

5

Water Valley

9

-

5

6

Throckmorton

16

-

1

7

Douglass

18

-

3

8

Calvert

10

-

4

9

Lingleville

13

-

2

10

Huckabay

9

-

5

11

Ira

6

-

1

12

Eula

12

-

6

13

Coolidge

11

-

2

14

Roxton

8

-

7

15

Miller Grove

14

-

8

16

Crowell

2

-

1

17

Garden City

5

-

3

18

Grady

10

-

4

19

Lometa

11

-

5

20

Moulton

12

-

4

21

Nazareth

11

-

8

22

Happy

4

-

6

23

Avinger

15

-

2

24

Fort Elliott

10

-

3

25

San Isidro

15

-

2

Girls Class 1A Division I

1.

Martins Mill

(20-2)

2.

Wellington

(13-4)

3.

Mason

(19-2)

4.

Christoval

(18-2)

5.

Plains

(15-2)

6.

Falls City

(16-4)

7.

Triple A Academy

(14-5)

8.

Santo

(12-7)

9.

Goldthwaite

(11-5)

10.

Slocum

(16-5)

11.

Kerens

(14-4)

12.

Weimar

(20-4)

13.

Harper

(16-5)

14.

Hubbard

(15-1)

15.

Colmesneil

(17-1)

16.

Windthorst

(12-2)

17.

Hamlin

(13-2)

18.

Gruver

(10-4)

19.

Wells

(17-3)

20.

Albany

(12-3)

21.

Honey Grove

(15-1)

22.

Panhandle

(13-7)

23.

Snook

(11-5)

24.

Zavalla

(13-5)

25.

Muenster

(14-5)

Girls Class 1A Division II

1.

Lipan

(22-1)

2.

Roscoe Highland

(15-2)

3.

Nazareth

(21-1)

4.

Follett

(16-1)

5.

Garden City

(18-1)

6.

Menard

(16-3)

7.

Frost

(14-2)

8.

Eula

(17-4)

9.

Calvert

(16-0)

10.

Round Top-Carmine

(9-1)

11.

Chireno

(17-5)

12.

Miami

(14-4)

13.

Rochelle

(15-4)

14.

Campbell

(16-3)

15.

Baird

(15-2)

16.

Morgan

(13-1)

17.

Valley

(13-3)

18.

Grady

(10-6)

19.

Leggett

(9-3)

20.

Goodrich

(13-4)

21.

Leakey

(13-5)

22.

Cross Plains

(10-4)

23.

Rankin

(15-5)

24.

Strawn

(13-7)

25.

Paducah

(12-5)

Information provided by Texas Association of Basketball Coaches.